Email:
Konu:
Mesaj:
Türkiyenin başkenti neresi

 

         İletişim bilgileri  Tel : +90 537 3858525    e-mail :  fatih@fatihkurt.net  

İletişim
- - - - - -


ÇAŞIR:
Bölgemizde sadece Nurhak dağlarında yetişen bir ot türüdür.İlk bahar aylarında karların erimesi ile birlikte cıkmaya başlar.Mayıs haziran aylarında 15-30 cm boyuna geldiklerinde yağmurların başlaması ile kurumuş köklerinde mantar yetişir.

 

İlklimin elverişli olması durumunda bir çaşır kökünde 1 ile 3 kg arası mantar türeye bilir.mantarının lezetine doyum olmadıgı için bölge sakinleri tarafından toplanarak satışa sunulmaktadır.çok alıcı bulan çasır mantarının fiyatı 20 ile 40 tl arasında alıcı buldugu söyleniyor.

Sonbharla birlikte çasırların kesilip kurutulduktan sonra saman haline getirilerek hayvanlara yem olarak kullanıldıgında et ve süt verimini artırdığı bildirilir.

Özellikleri faydaları: meyveleri uyarıcı ve gaz söktürücü etkilerinden dolayı anason meyvesi yerine kullanılmaktadır.  Kökün kimyasal yapısında bulunan gummi-resina 'nın bağırsaklardan kurt düşürücü etkisi tespit edilmiştir. Hayvan yaralarında oluşan kurtları öldürmek için de toz halinde yaraların üzerine konulduğu (Öztürk, ve Özçelik, 1991), bu bitkilerden izole edilen kumarinlerin birçoğunun kalp adalelerini kuvvetlendirdiği ve kalp çevresindeki damarlarda daralma yada tıkanmayı önlediği saptanmıştır. Ayrıca antitümör, antibakteriyel ve antifungal etkisinin varlığı da tespit edilmiştir. (Ulubelen ve ark.,1995).Yine bu bitki afrodisiak (cinsel gücü artırıcı) olarakta kullanılmaktadır

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile